Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy alergii na roztocza

Roztocza są mikroskopijne, niewidoczne gołym okiem, a potrafią przysporzyć tak wiele problemów. Zmora dla alergików, którzy za każdym razem muszą walczyć z licznymi objawami alergii na rozotocza, potocznie zwanej alergią na kurz. Jak rozpoznać uczulenie na te właśnie pajęczaki?

Zobacz również opis choroby: Alergia na roztocza

Roztocza są wszędzie

Uczulenie na roztocze to bardzo powszechna choroba i dotyczy już około połowy populacji Polaków.

Wszystko dlatego, że roztocze jest wszędzie, w całym naszym domu.

Najwięcej znajdziemy ich w kurzu.

Żywią się złuszczonym naskórkiem człowieka, dlatego są także na naszym łóżku, pościeli, materacu, kocu, ręczniku, ale również na zasłonach, obiciach mebli i zabawkach dziecka.

Najbardziej dokuczają alergikom, a wszystko przez uczulające białko znajdujące się w ich odchodach. Oczywiście można z nimi walczyć, eliminować czynnik alergii i zmniejszać często liczne i silne objawy. Poznajmy, czym charakteryzuje się uczulenie na kurz.

Objawy alergii na roztocze

Symptomy uczulenia na roztocze są bardzo podobne do tych, występujących przy przeziębieniu, ale nimi nie są. Alergeny atakują w pierwszej kolejności drogi oddechowe, powodując nieżyt nosa. Ze względu na obrzęk jego śluzówki, podrażnienie i zwiększoną przepuszczalność naczyń krwionośnych nosa dokucza nam uczucie zatkania i kichanie, najbardziej nasilone rano (po całonocnym wdychaniu alergenu).

Często występuje także świąd i łzawienie oczu. Wodnisty katar, w postaci przezroczystej wydzieliny może być uporczywy i często nawracać. Przy podrażnieniu błony śluzowej gardła pojawia się także swędzenie i ?chrypka?. We znaki da nam się także kaszel - świszczący i duszący. Te objawy są szczególnie niebezpieczne.

Przewlekłe stany zapalne górnych dróg oddechowych mogą być przyczyną astmy, dlatego nie wolno ich bagatelizować. Okazuje się, że alergeny roztoczy są jej najczęstszą przyczyną. Kaszel pojawia się przy nadmiernym wydzielaniu śluzu w błonach śluzowych, a przy opisywanej alergii może być suchy i napadowy.

Mimo, że alergeny atakują głównie nos, gardło i oskrzela, to oprócz trudności w oddychaniu mogą wystąpić również zmiany skórne, takie jak zaczerwienienie, obrzęk i swędzenie w okolicach twarzy, włosów czy kolan. Przewlekłość wszystkich dolegliwości prowadzi do zmęczenia, senności, zaburzenia koncentracji i bólów głowy.

Co robić w czasie ataku alergii?

Objawy nasilają się przede wszystkim w okresie jesienno-zimowym, kiedy rzadziej wychodzimy z domu, nie wietrzymy mieszkania i częściej włączamy ogrzewanie. Uaktywnia się tzw. ?alergia kaloryferowa?. Alergen roztoczy unosi się w powietrzu i tym samym nasilają się nasze dolegliwości.

Jeżeli czynności, jakie możemy wykonać w domu (staranne sprzątanie mieszkania częste pranie pościeli w wysokiej temperaturze, częste wietrzenie pomieszczeń, usuwanie zbędnych przedmiotów, na których może gromadzić się kurz), by pozbyć się roztoczy nie pomagają, konieczne może okazać się wprowadzenie leczenia farmakologicznego pod nadzorem lekarza.

Autor: Justyna Biernacka

Zobacz również opis choroby: Alergia na roztocza

Alergia na koty: wkrótce lekarstwo?

Naukowcom brytyjskim udało się zrozumieć mechanizmy alergii na koty, powodującej zaburzenia oddechowe u ludzi. Alergia na koty to patologia dość powszechna, która nie jest dosłownie alergią na te sympatyczne futrzaki, ale na ich wydzieliny.... czytaj więcej

Objawy alergii na gluten

Alergia na gluten jest chorobą należącą do grupy nietolerancji pokarmowych. Alergia ta występuje dość często, a głównym sposobem jej leczenia jest stosowanie diety bezglutenowej. Należy zwrócić uwagę na objawy występujące podczas pojawienia się reakcji alergicznej po spożyciu produktów zawierających gluten.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

fundacja

Zapraszamy na stronę www.zawszeokrokprzedastma.org. Fundacja zajmuje się edukacją w zakresie przeciwdziałania rozwojowi chorób alergicznych....

08-09-2014 22:48

~Justyna MroczekŻal

Dodaj komentarz

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy