Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy alergii krzyżowej

Alergia krzyżowa wywoływana jest przez alergeny, które posiadają podobną budowę lub wspólne źródło pochodzenia. W takiej sytuacji organizm atakuje więcej niż jeden alergen. Osoba cierpiąca na alergię krzyżową jednocześnie posiada alergię pokarmowa, wziewną lub kontaktową.

Zobacz również opis choroby: Alergia krzyżowa

Objawy ogólne alergii krzyżowej

Występują one stosunkowo rzadko. Zalicza się do nich:

  • Obrzęk Quinckego - pojawia się on najczęściej u osób dorosłych. Jest to niebolesny, ciastowaty obrzęk , który rozwija się w przeciągu kilku godzin. Zazwyczaj występuje on na powiekach, ustach, policzkach, języku i okolicy gardła. Osoba odczuwa nieprzyjemne rozpieranie i ucisk. Dolegliwości mijają samoistnie w ciągu kilku godzin, czasami zdarza się jednak, że utrzymują się do 3 tygodni. Jeśli opuchlizna pojawia się w obrębie dróg oddechowych konieczna jest pomoc lekarza, który poda odpowiednie leki.
  • Wstrząs anafilaktyczny - objawy wstrząsu występują w przeciągu kilku minut i zazwyczaj same znikają. Zdarzają się także reakcje późne, które występują od 8 do 72 godzin po wystąpieniu pierwszej reakcji. Do objawów zalicza się zawroty głowy, osłabienie, chrypkę, kołatanie serca, uczucie braku powietrza oraz wymioty.
  • Pokrzywka uogólniona - jest to swędzący obrzęk otoczony zaczerwienieniem. Jego postać przypomina odczyn jaki powstaje po poparzeniu przez pokrzywę. Zazwyczaj ustępuje on po kilku godzinach.

Inne objawy

Do objawów skórnych alergii zalicza się rumień, zaostrzenie atopowego zapalenia skóry, a także wspomniana wcześniej pokrzywka. Objawy obejmujące układ oddechowy to świąd gardła lub krtani oraz katar i kaszel. Często występują też objawy żołądkowo-jelitowe do których zalicza się kolki, biegunkę lub zaparcia, nudności, wymioty oraz bóle brzucha.

Paulina Osowska

Zobacz również opis choroby: Alergia krzyżowa

Objawy atopowego zapalenia skóry

Atopowe zapalenie skóry (inna nazwa AZS lub świeżbiączka) można rozpoznać po występujących objawach związanych z tą chorobą. Przejawia się ona występowaniem przemian na skórze już od najmłodszych niemowlęcych lat. Skóra, która dotknięta jest zmianami powoduje świąd, co może być bardzo uciążliwe w normalnym funkcjonowaniu.... czytaj więcej

Objawy atopowego zapalenia spojówek i rogówki

W artykule przedstawiamy objawy atopowego zapalenia spojówek i rogówki. Alergiczne zapalenie spojówek to ich stan zapalny. Doelgliwość spowodowana jest uczuleniem na alergeny. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Nietolerancja pokarmowa (1)

Dopiero niedawno dowiedziałam się, że poza alergią spotkać można się z nietolerancją pokarmową, która jest mniej nasilona, ale również może być ni...

05-01-2015 00:54

~Kassshia

Dodaj komentarz

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy