Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy alergii kontaktowej

Coraz częściej osób boryka się z alergiami skórnymi w dzisiejszych czasach. Różnego rodzaju wysypki mogą sprawić, że alergik nie czuje się komfortowo, a w dodatku towarzyszy mu niemiłe uczucie swędzenia. Przyczyną alergii skórnej są alergeny, które w bezpośrednim kontakcie z układem immunologicznym przyczyniają się do powstania reakcji alergicznej na skórze.

Zobacz również opis choroby: Alergia kontaktowa

Objawy  alergii kontaktowej

Przede wszystkim wymienia się kilka objawów, które pojawiają się zwykle po 24 godzinach kontaktu z alergenem. Obejmują one :

  • zaczerwienienie skóry,
  • łuszczenie się naskórka,
  • uporczywą wysypkę.

Objawy można złagodzić poprzez stosowanie różnych kosmetyków dla osób z alergią. Na rynku są też produkty dla osób z cerą wrażliwą i alergiczną. Pamiętajmy też o odpowiednim natłuszczenie skóry. W przypadku ostrzejszych objawów należy skonsultować się z lekarzem w celu przepisania odpowiednich leków.

Substancje, które mogą uczulać:

  • Nikiel: jeden z najbardziej popularnych alergenów, który znajduje się między innymi w biżuterii, sprzączkach , klamkach czy zamkach błyskawicznych.
  • Chrom: również alergen, na który uczulony jest wiele osób. Znajduje się między innymi w cemencie i zaprawie murarskiej, klejach, farbach i różnego rodzaju detergentach.
  • Formalina: stosuje się między innymi do produkcji tkanin. Praca w której wymagany jest stały kontakt z odzieżą między innymi w szwalniach może doprowadzić do reakcji alergicznej. Pot wspomaga działanie alergenów. Formalina jest też składnikiem kleju i środków konserwujących.
  • Środki czystości i kosmetyki: Coraz częściej substancje zawarte w kosmetykach działają na naszą skórę alergicznie. Różne substancje zawarte w środkach kosmetycznych mogą nasilić działanie alergii, a źle wypłukane ubrania mogą sprawić, że na naszej skórze pojawi się wysypka.
  • Leki  i tworzywa sztuczne: Leki, szczególnie antybiotyki w maściach często wywołują uczulenie. Wyroby z tworzywa sztucznego na przykład : zabawki, lateksowe rękawiczki czy wenflony również mogą mieć działanie alergiczne.

Alergia kontaktowa może coraz częściej być uciążliwa w codziennym życiu i w pracy. Niektóre zawody są bardziej narażone na działanie niektórych alergenów między innymi fryzjerki, które mogą być uczulone na działanie niektórych kosmetyków czy lekarze i pielęgniarki, których lateks w rękawiczkach może uczulić. Lista alergenów coraz bardziej powiększa.

Zobacz również opis choroby: Alergia kontaktowa

Alergia na koty: wkrótce lekarstwo?

Naukowcom brytyjskim udało się zrozumieć mechanizmy alergii na koty, powodującej zaburzenia oddechowe u ludzi. Alergia na koty to patologia dość powszechna, która nie jest dosłownie alergią na te sympatyczne futrzaki, ale na ich wydzieliny.... czytaj więcej

Objawy alergii na gluten

Alergia na gluten jest chorobą należącą do grupy nietolerancji pokarmowych. Alergia ta występuje dość często, a głównym sposobem jej leczenia jest stosowanie diety bezglutenowej. Należy zwrócić uwagę na objawy występujące podczas pojawienia się reakcji alergicznej po spożyciu produktów zawierających gluten.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy