Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy alergii atopowej

Alergia atopowa to genetycznie uwarunkowana reakcja, polegająca na nieprawidłowej odpowiedzi immunologicznej na małe dawki antygenów, prowadząca do rozwoju alergii i chorób atopowych.

Zobacz również opis choroby: Alergia atopowa

Objawy alergii atopowej

Objawy alergii odczuwane są przez całe życie, przez co może być ona zakwalifikowana jako choroba przewlekła. Wymaga od chorego szczególnego dbania o zdrowie, częstych wizyt u lekarza, w przypadku rozwoju cięższych chorób prowadzi do absencji w szkole, pracy. Może obniżać jakość życia społecznego. Atopia może ujawniać się pod postacią tzw. chorób atopowych: astmy oskrzelowej, atopowego zapalenia skóry (AZS/egzemy), sezonowego lub przewlekłego kataru siennego, pokrzywki lub alergicznego zapalenia spojówek. Lekarze często stosują termin ?marszu alergicznego?, kiedy to już od dzieciństwa alergik cierpi początkowo na alergie pokarmową, AZS, alergiczny nieżyt nosa, zapalenie spojówek oraz astmę oskrzelową.

Objawy AZS

Atopowe zapalenie skóry objawia się zaczerwienieniem, grudkami, pęcherzykami, niekiedy sączącymi się rankami. Z czasem skóra staje się pogrubiała, sucha, wyraźnie zaznaczają się jej naturalne bruzdy. Leczenie jest nierzadko trudne i czasochłonne, wymaga od chorego niezwykłej cierpliwości i staranności. AZS ustępuje jednak z wiekiem u około 40% dzieci, zdarzają się jednak nawroty w wieku dorosłym.

Epidemiologia

W ciągu ostatnich 30 lat zaobserwowano znaczny wzrost występowania alergii atopowej w krajach rozwiniętych (w tym w Polsce) i szacuje się, że cierpi na nią obecnie 15-30% populacji. U blisko 1/5 dzieci w wieku szkolnym stwierdza się objawy alergii.

Zobacz również opis choroby: Alergia atopowa

Objawy cukrzycy widoczne na skórze

Cukrzyca manifestuje się szeregiem zmian umiejscowionych na skórze. Często problemy skórne mogą być pierwszym objawem cukrzycy lub zwiastować chorobę. Zwykle jednak objawy skórne są powikłaniem cukrzycy już istniejącej, najczęściej niewyrównanej.... czytaj więcej

Białe przebarwienia na skórze

Białe przebarwienia na skórze mogą dotyczyć różnych miejsc na ciele. Nierzadko białe przebarwienie na pózniejszym etapie zmiania barwę lub powieksza się. Białe zabarwienie skóry - bladość skóry - może oznaczać niedobory w organizmie, przede wszystkim niedobór żelaza. Zmiany dotyczace pojedynczych miejsc na skórze mogą manifesto... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy