Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy alergicznego zapalenia pęcherzyków płucnych

Istnieje szereg chorób alergicznych, na które w zależności od postaci choruje ok. 30% populacji. Jedną z takich jest alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych zwane w skrócie AZPP. Poznajmy jakie są objawy tej dolegliwości i czym wyróżnia się ona spośród innych alergii.

Zobacz również opis choroby: Alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych

AZPP spowodowane jest odczynem alergicznym, który powoduje zwłóknienie cienkich ścian pęcherzyków płucnych, a to utrudnia przenikanie tlenu do organizmu i duszności i powoduje duszności. Nieprawidłowości w wymianie gazowej mogą wywołać ostrą, podostrą lub przewlekłą niewydolność oddechową. W zależności również od tego tempa zaawansowania choroby, zmieniają się jej objawy.

*Postać ostra- objawy są widoczne już od 2 do 9 godzin po masowej ekspozycji na czynnik sprawczy i następują bardzo gwałtownie. Zauważyć dają się przede wszystkim dreszcze, podwyższona temperatura ciała lub gorączka, poty, suchy kaszel, przyspieszony oddech lub duszności. Pacjent odczuwa bóle mięśniowe, stawów, głowy i bóle głowy.

Ostrej alergii towarzyszy również przyspieszony rytm bicia serca, ogólne rozbicie i złe samopoczucie. Jest to postać najczęściej obserwowana w wśród pacjentów, ale nie rzadko diagnozowana błędnie jako infekcja bakteryjna lub wirusowa.

Podczas osłuchiwania można stwierdzić symetryczne trzeszczenia u podstawy płuc i pojedyncze świsty.  Bez szczególnego leczenia, objawy mijają samoczynnie po kilku dniach (nawet do 48 godzin), jednakże każdy kolejny nawrót choroby ma coraz silniejszą i złośliwszą postać. Przez kilka tygodni może się jeszcze utrzymać słaba wytrzymałość fizyczna.
  • Postać podostrą charakteryzuje specyficzny rodzaj duszności po wysiłku fizycznym. Towarzyszy temu kaszel, zmęczenie i stan podgorączkowy. Zapalenie to pojawia się przy ciągłym, ale mniej intensywnym  wysiłku. Obserwuje się również utratę apetytu, spadek masy ciała oraz ograniczenie tolerancji wysiłku. Stwierdza się trzeszczenia głównie u podstawy, ale i w obrębie całych płuc. W przebiegu tej postaci może dochodzić do ostrych epizodów.
  • Postać przewlekła- obserwuje się tu coraz intensywniejsze narastanie duszności. Często rozpoznanie następuje, gdy już doszło do zwłóknienia płuc, które istotnie upośledza ich funkcje doprowadzając do hipoksemii i inwalidztwa oddechowego.  Podobnie jak we wcześniejszych przypadkach ograniczona zostaje tolerancja wysiłku, przewlekły kaszel i spadek masy ciała, toteż rozróżnienie postaci ostrej i podostrej bywa trudne. W tym przypadku  ważną rolę odgrywa związek przebiegu ekspozycji na alergen z występowaniem objawów klinicznych.
Przedstawiony podział AZPP jest często krytykowany, toteż istnieje jeszcze inny, gdzie wyróżnia się:
  • zapalenie ostre postępujące - kontakt z alergenem wywołuje ciężkie objawy, które nasilają się podczas każdego kolejnego epizodu
  • zapalenie ostre przerywane, niepostępujące- objawy są mniej nasilone, a kolejne kontakty z czynnikiem alergicznym  mogą jeszcze bardziej załagodzić reakcję
  • zapalenie przewlekłe postępujące - następuje skrycie i powoli coraz bardziej nasilającymi się dusznościami i zaburzeniami tolerancji wysiłku. Pacjent cierpi na brak apetytu, jego organizm powoli niszczeje, dochodzi do niewydolności oddechowej i zwłóknienia płuc
  • zapalenie subkliniczne - przebiega bezobjawowo u osób mających kontakt z antygenami, u których występują przeciwciała. W miarę upływu czasu może dojść do choroby przewlekłej.
Ostatni podział obejmuje dwa typy: chorobę odwracalną i nieodwracalną. W pierwszej pacjenci znoszą objawy ogólne i duszności występujące bezpośrednio po zetknięciu z antygenem. Choroba odwracalna to zaawansowana postać śródmiąższowa, trzeszczenia płucne i hypoksemia.

Autor:

Agnieszka Augustowska

Zobacz również opis choroby: Alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych

Alergia na koty: wkrótce lekarstwo?

Naukowcom brytyjskim udało się zrozumieć mechanizmy alergii na koty, powodującej zaburzenia oddechowe u ludzi. Alergia na koty to patologia dość powszechna, która nie jest dosłownie alergią na te sympatyczne futrzaki, ale na ich wydzieliny.... czytaj więcej

Vancouver: związek między uszkodzeniem rdzenia kręgowego a zaostrzonym ryzykiem choroby serca

Nowe badanie, zrealizowane przez fundację chorób serca, pozwala wyjaśnić, dlaczego ludzie, którzy cierpią z powodu uszkodzenia rdzenia kręgowego, są bardziej zagrożeni pojawieniem się choroby serca. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy