Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy alergicznego zapalenia pęcherzyków płucnych

Istnieje szereg chorób alergicznych, na które w zależności od postaci choruje ok. 30% populacji. Jedną z takich jest alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych zwane w skrócie AZPP. Poznajmy jakie są objawy tej dolegliwości i czym wyróżnia się ona spośród innych alergii.

Zobacz również opis choroby: Alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych

AZPP spowodowane jest odczynem alergicznym, który powoduje zwłóknienie cienkich ścian pęcherzyków płucnych, a to utrudnia przenikanie tlenu do organizmu i duszności i powoduje duszności. Nieprawidłowości w wymianie gazowej mogą wywołać ostrą, podostrą lub przewlekłą niewydolność oddechową. W zależności również od tego tempa zaawansowania choroby, zmieniają się jej objawy.

*Postać ostra- objawy są widoczne już od 2 do 9 godzin po masowej ekspozycji na czynnik sprawczy i następują bardzo gwałtownie. Zauważyć dają się przede wszystkim dreszcze, podwyższona temperatura ciała lub gorączka, poty, suchy kaszel, przyspieszony oddech lub duszności. Pacjent odczuwa bóle mięśniowe, stawów, głowy i bóle głowy.

Ostrej alergii towarzyszy również przyspieszony rytm bicia serca, ogólne rozbicie i złe samopoczucie. Jest to postać najczęściej obserwowana w wśród pacjentów, ale nie rzadko diagnozowana błędnie jako infekcja bakteryjna lub wirusowa.

Podczas osłuchiwania można stwierdzić symetryczne trzeszczenia u podstawy płuc i pojedyncze świsty.  Bez szczególnego leczenia, objawy mijają samoczynnie po kilku dniach (nawet do 48 godzin), jednakże każdy kolejny nawrót choroby ma coraz silniejszą i złośliwszą postać. Przez kilka tygodni może się jeszcze utrzymać słaba wytrzymałość fizyczna.
  • Postać podostrą charakteryzuje specyficzny rodzaj duszności po wysiłku fizycznym. Towarzyszy temu kaszel, zmęczenie i stan podgorączkowy. Zapalenie to pojawia się przy ciągłym, ale mniej intensywnym  wysiłku. Obserwuje się również utratę apetytu, spadek masy ciała oraz ograniczenie tolerancji wysiłku. Stwierdza się trzeszczenia głównie u podstawy, ale i w obrębie całych płuc. W przebiegu tej postaci może dochodzić do ostrych epizodów.
  • Postać przewlekła- obserwuje się tu coraz intensywniejsze narastanie duszności. Często rozpoznanie następuje, gdy już doszło do zwłóknienia płuc, które istotnie upośledza ich funkcje doprowadzając do hipoksemii i inwalidztwa oddechowego.  Podobnie jak we wcześniejszych przypadkach ograniczona zostaje tolerancja wysiłku, przewlekły kaszel i spadek masy ciała, toteż rozróżnienie postaci ostrej i podostrej bywa trudne. W tym przypadku  ważną rolę odgrywa związek przebiegu ekspozycji na alergen z występowaniem objawów klinicznych.
Przedstawiony podział AZPP jest często krytykowany, toteż istnieje jeszcze inny, gdzie wyróżnia się:
  • zapalenie ostre postępujące - kontakt z alergenem wywołuje ciężkie objawy, które nasilają się podczas każdego kolejnego epizodu
  • zapalenie ostre przerywane, niepostępujące- objawy są mniej nasilone, a kolejne kontakty z czynnikiem alergicznym  mogą jeszcze bardziej załagodzić reakcję
  • zapalenie przewlekłe postępujące - następuje skrycie i powoli coraz bardziej nasilającymi się dusznościami i zaburzeniami tolerancji wysiłku. Pacjent cierpi na brak apetytu, jego organizm powoli niszczeje, dochodzi do niewydolności oddechowej i zwłóknienia płuc
  • zapalenie subkliniczne - przebiega bezobjawowo u osób mających kontakt z antygenami, u których występują przeciwciała. W miarę upływu czasu może dojść do choroby przewlekłej.
Ostatni podział obejmuje dwa typy: chorobę odwracalną i nieodwracalną. W pierwszej pacjenci znoszą objawy ogólne i duszności występujące bezpośrednio po zetknięciu z antygenem. Choroba odwracalna to zaawansowana postać śródmiąższowa, trzeszczenia płucne i hypoksemia.

Autor:

Agnieszka Augustowska

Zobacz również opis choroby: Alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych

Alergia na koty: wkrótce lekarstwo?

Naukowcom brytyjskim udało się zrozumieć mechanizmy alergii na koty, powodującej zaburzenia oddechowe u ludzi. Alergia na koty to patologia dość powszechna, która nie jest dosłownie alergią na te sympatyczne futrzaki, ale na ich wydzieliny.... czytaj więcej

Vancouver: związek między uszkodzeniem rdzenia kręgowego a zaostrzonym ryzykiem choroby serca

Nowe badanie, zrealizowane przez fundację chorób serca, pozwala wyjaśnić, dlaczego ludzie, którzy cierpią z powodu uszkodzenia rdzenia kręgowego, są bardziej zagrożeni pojawieniem się choroby serca. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Bolesny stały wzwód prącia niezależny od woli

Bolesny stały wzwód prącia niezależny od woli

Wzwód nawet przez kilka godzin, Sprawdź, co to oznacza ... »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności